Ico nedir

Bitcoin Fiyat ve Haber Tartışma Ana Konusu
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 49
Kayıt: Sal Eyl 20, 2016 7:57 pm

Ico nedir

Mesajgönderen admin » Pzt Ağu 28, 2017 10:55 pm

Dijital para birimlerinin artması ile lügatlarımıza giren kavram sayıları artmaya başladı. Ico ‘da bu kavramlardan sadece bir tanesi. Peki ico nedir? Kripto para piyasasında ico ne işe yarar?

Ico Nedir ? ( Innitial Coin Offering )
Sevgili yatırımcılar ico, kelime anlamı itibari ile ilk madeni para teklifi demek. Ancak kullandığımız anlamı biraz farklı. Ico ( innitial coin offering) kripto para birimlerinin piyasaya sürülmeden evvel yatırımcılar tarafından ilk yatırımının yapılması anlamına gelmektedir.

Bir örnek ile ico nediri anlaşılır kılalım dilerseniz, Bir grup geliştirici tarafından alt yapısı belirlenen ve hayata geçirilen herhangi bir altcoin ‘in resmi bitcoin borsalarına sürülmeden hisselerini uygun rakamlardan yatırımcılara açmasına ve yatırım kabul etmesine ico yani kitle ya da grup fonlaması denmektedir.

Aslında bakıldığında borsaya açılmak isteyen firmaların ilk gerçekleştirdikleri hisse satışıyla neredeyse aynıdır. Özellikle bizim ülkemizde bir inşaat projesine bile topraktan giriş yapmak gibi bir kavram vardır. Bu durumda aslında bire bir aynı. ICO ‘da bir altcoin ‘e topraktan giriş yapmak gibi bir işlem.

Bitcoin ve altcoin yatırımında tecrübeli olanlar bu sistemin A.B.D – San Francisco, Silikon Vadisindeki yatırım modellemesinden esinlenildiğini düşünmekteler.

ICO Avantajı Nedir ?
ICO sayesinde bir altcoin ‘i henüz piyasaya sürülmeden uygun fiyatlardan alabilir ve piyasaya sürülür sürülmez daha yüksek fiyatlardan satışını gerçekleştirebilirsiniz. Elbette gelecek gördüğünüz bir altcoin ‘e yatırım yapmışsanız o halde elinizdeki altcoin ‘leri satmaz uzun vadede değerlendiğinde satışını gerçekleştirebilirsiniz.

ICO ‘nun en önemli avantajı elbette çok uygun fiyatlardan altcoin ‘i satın alabilmektir.

ICO Dezavantajı Nedir ?
Henüz piyasaya sürülmemiş olan bir altcoin‘e yatırım yaptığınız için elbette riskiniz daha büyük olacaktır. Çünkü sizin çok anlamlı gördüğünüz bir proje piyasa tarafından kabul görmeyebilir ve aldığınız hisseyi daha değersiz rakamlardan satmak zorunda kalabilirsiniz.

Ico tarafında yukarıda belirttiğim senaryo olumsuz olmasına karşın daha da olumsuzunun olduğunu söyleyebilirim. Eğer ICO talep edenler dolandırıcılar ise ve aslında hayata geçireceklerini belirttikleri proje bir hayal ürünü ise bu durumda yatırımınız amiyane tabir ile bir çöp olmaktan öteye geçmez.

Bu sebeple ICO fonlamaya karar verdiyseniz ya firmayı çok iyi araştırmalı ya da büyük tutarlar ile yatırımlar yapmamalısınız. Çünkü bu durumun önüne geçebileceğiniz farklı bir durum maalesef söz konusu değil.“Bitcoin BTC” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir